Dzieci dla swoich rodziców to największy skarb. Nie dziwi więc, że wiele rodzin marzy o pamiątkach na przyszłość w postaci ślicznych dziecięcych fotografii. Jednak o ile nie potrafimy zrobić ich sami, konieczne okazuje się skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa. Jaki więc powinien być fotograf dziecięcy, by cieszyć się z pięknych zdjęć, a dziecko nie zaznało traumy podczas sesji?

Cierpliwość i dobre podejście do dzieci to podstawa

Niewątpliwie znacznie łatwiej jest zrobić piękne zdjęcia jeśli fotograf dziecięcy potrafi złapać dobry kontakt z dziećmi. Można powiedzieć, że u niektórych osób to wrodzony talent, inne muszą nad tym popracować. Fotograf dziecięcy bezwzględnie musi wykazywać się cierpliwością. Przede wszystkim znaleźć czas na to, by się przywitać z dzieckiem, odpowiedzieć na jego pytania, czy pozwolić na rozejrzenie się po studiu. Jeśli dziecko wyczuje jego zdenerwowanie trudno będzie uzyskać świetne zdjęcia na sesji.

Dobra organizacja pracy

Fotograf dziecięcy jeszcze przed sesją powinien mieć przygotowany i obmyślony plan na sesję. Tak, by realizacja jej poszczególnych etapów zajmowała możliwie jak najmniej czasu. Jednak choć plan planem, to na niespodzianki, w tym zmiany w zachowaniu i nastroju dzieci też musi być przygotowany. Na takie kryzysowe sytuacje też powinien mieć sprawdzone patenty, które pozwolą na kontynuowanie sesji.

Znajomość dzieci i ich zachowań

Dobry fotograf dziecięcy wcale nie musi mieć swoich dzieci, jednak posiadanie ich i uzyskane doświadczenie sporo pomaga. Niemniej jednak powinien wykazywać się znajomością dziecięcej natury. Rozumieć i rozpoznawać zachowania, które przecież nie są typowe dla osób dorosłych. Musi m.in. mieć świadomość, że dzieci mają ograniczony czas, w którym utrzymują koncentracje na danej rzeczy. Zdawać sobie sprawę, że dziecko na początku w kontakcie z nim może być przestraszone i potrzebuje chwili na to, by poczuć się bezpiecznie. Dobry fotograf dziecięcy potrafi więc odwrócić uwagę dziecka i skoncentrować je np. na jakiejś zabawce, zainteresować swoją osobą lub sprzętem fotograficznym. Śpiewanie piosenek, recytowanie wierszyków, czy znajomość bajkowych postaci bywają w tym pomocne. Przyda się też wiedza z podstaw psychologii.

Fotograf dziecięcy – Pomysłowość i wyczucie chwili

Sesje z dziećmi wyglądają zupełnie inaczej niż te z udziałem dorosłych i każdy fotograf dziecięcy doskonale o tym wie. Poproszenie dziecka o uśmiech, rzadko kończy się tym czego fotograf oczekuje. Często po prostu musi uchwycić na zdjęciach spontaniczne reakcje dziecka i dostosować swój wcześniejszy pomysł na zdjęcia do tego co akurat dzieje się na sesji.

Jak widać fotograf dziecięcy to nie tylko ktoś kto potrafi wykonać piękne zdjęcia. To ktoś znacznie więcej…Przede wszystkim lubi dzieci i potrafi się do nich dostosować. Zapraszamy do zapoznania się z naszym portfolio, ofertą i oczywiście do kontaktu!