Portret ma za zadanie przedstawić artystyczny wizerunek konkretnej osoby lub grupy osób. Ukazując zewnętrzne podobieństwo oraz niekiedy i cechy charakteru. Portret może być tworzony przy użyciu technik malarskich, rzeźbiarskich, graficznych, czy rysunkowych. Jednak przede wszystkim wykonuje się go przy użyciu aparatu! Sesje portretowe to jedna z naszych ulubionych form fotografii.

Warsztaty Fotografii Artystycznej: Wiele dróg – Jedna pasja z Beatą Banach.
modelka: Zuza Kuchajewicz

Zdjęcia portretowe, czym właściwie są?

W zasadzie każdą fotografię, której bohaterem jest człowiek lub kilka osób, możemy uznać za ten czy inny rodzaj portretu.

Choć portret często kojarzy nam się tylko ze zdjęciem paszportowym, to w rzeczywistości może on obejmować również całą sylwetkę. Fotografowaną osobę można wykadrować w różnoraki sposób. Przedstawiając wizerunek samej twarzy, głowę wraz z szyją i dekoltem, półpostać, sylwetkę aż do kolan, czy właśnie całą postać. Fotografowana osoba na zdjęciach portretowych może stać, opierać się, siedzieć lub leżeć. Wybór póz jest praktycznie nieograniczony. Model wcale nie musi być ubrany, akt też jest odmianą portretu.

Zdjęcia portretowe mogą być naturalne, robione zupełnie beż żadnej stylizacji, makijażu lub wręcz przeciwnie. Stylizowane i artystyczne. Rozróżnia się też portrety studyjne, plenerowe i reportażowe. Zakres fotografii portretowej jest naprawdę szeroki.

Portret rozróżnia się też ze względu na upozowanie głowy. Mamy więc portret tzw. en face (ustawienie na wprost). Portret ukazujący profil, półprofil (ujęcie pośrednie między profilem a en face, bliskie ujęciu en trois quarts), en trois quarts (z twarzą zwróconą w bok), profil perdu (ćwierć profil).

Jednak, by zdjęcia portretowe robić dobrze, musimy stosować się do wielu zasad, które są istotne w fotografii i podczas sesji.

Oto kilka wybranych zagadnień, na które należy zwracać uwagę robiąc sesje portretowe.

Ustalenie celu sesji i sprecyzowanie oczekiwań

Fotograf jak i osoba stająca przed obiektywem powinna sobie odpowiedzieć na pytanie, po co robi dane zdjęcia? Do czego mają one jej posłużyć. Innych zdjęć będą potrzebować i oczekiwać aktorzy, modelki, muzycy, biznesmeni, czy rodzice z dziećmi.

Komunikacja podczas sesji

Większość osób, które stają przed aparatem nie ma w tym zakresie praktycznie żadnego doświadczenia. Często więc pojawia się skrępowanie i niepewność. Nie bardzo wiadomo co zrobić z sobą i jaką przyjąć pozę. Właśnie dlatego tak ważna jest dobra relacja fotografa i pozującego podczas sesji. W przyjaznej i życzliwej atmosferze łatwiej jest się rozluźnić i zastosować do rad i wskazówek fotografa, które mają na celu wpłynąć na oczekiwany rezultat sesji.

Dobranie tła

Rolą fotografa jest takie przedstawienie danej osoby na zdjęciu, by zwracała ona uwagę odbiorcy. Nie powinno znaleźć się na zdjęciu nic, co byłoby czynnikiem rozpraszającym. Ma to miejsce, gdy mamy do czynienia z tzw. bohaterem drugiego planu. Aranżację miejsca sesji zdjęciowej trzeba przemyśleć i odpowiednio dobrać, ma to bardzo duże znaczenie na efekt finalny i wrażenie jakie chcemy osiągnąć. Tło, na którym prezentujemy portret, nie powinno być przypadkowe. Jednak takich problemów nie ma przy portrecie zrobionym w dużym zbliżeniu. Zdjęcie jest wtedy w pełni wypełnione twarzą.

Warsztaty Fotografii Artystycznej: Wiele dróg – Jedna pasja z Beatą Banach.
modelka: Zuza Kuchajewicz

Kompozycja

Należy się zastanowić, czy chcemy, aby zdjęcia portretowe były dynamiczne, czy może raczej spokojne. Nie bez znaczenia jest też ich kolorystyka. Robiąc zdjęcia portretowe ważne jest, by koncentrować uwagę na oczach, dbając o nienaganną ostrość ujęcia. Z takich zdjęć wiele można wyczytać i uchwycić naszą osobowość. Jednak zdjęciem obejmującym głowę i ramiona możemy przekazać jeszcze więcej informacji o portretowanej osobie. Wykorzystując ułożenie rąk, rodzaj i kolor ubrania, a także otoczenie, można oddać jeszcze dokładniej charakter lub zainteresowania modela.

Ludzi biznesu standardowo fotografuje się w garniturze. Często jako miejsce wybiera się gabinet z dębowym biurkiem w tle umieszczając biblioteczkę wypełnioną książkami. Dziecko można sfotografować w stroju umazanym farbą ustawiając w tle sztalugę do malowania. Osoby dorosłe przedstawia się, gdy relaksują się w ogrodzie przy lampce wina i nastrojowym oświetleniu świec. Otoczenie łącznie z ubraniem niesie mnóstwo możliwości przedstawienia postaci. Zmieniając je wpływa się na odbiór zdjęć. Należy pamiętać, że nawet jeśli fotografuje się twarz to ubranie ma nadal wpływ na zdjęcie. To jak człowiek ubierze się w danej chwili wpływa na jego zachowanie, postawę, a nawet fizjologię. Inaczej czujemy się w piżamie, a inaczej w jedwabnej sukni. Pomimo, że ubrania w zbliżeniu nie będzie widać to twarz odda stan emocjonalny generowany przez dany ubiór.

Lista zasad jakie składają się na udane sesje portretowe jest bardzo długa, a to o czym tu wspomniałam to zaledwie “wierzchołek góry lodowej”.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym portfolio i ofertą!